понеделник, 24 юни 2013 г.

КАК ДА СИ НАПРАВИМ КОКОСОВО МАСЛО В КЪЩИ


Кокосовото масло – прекрасен подарък от природата
Храна, козметика и лекарство


Kокосово масло има повече от 200 невероятни ползи за здравето. Говори се, че само една супена лъжица на ден повишава имунитета, облекчава болки в ставите и дори помага при лечението на рак. Oвлажнява кожата и поправя увредените клетки и заздравява косата и помага да расте по-бързо. Използва се при охлузвания, наранявания, обрив, суха кожа и ухапвания от насекоми. Други ползи включват подобряване на кръвообращението, нормализиране на функцията на щитовидната жлеза, увеличава метаболизма и загубата на тегло.


Това масло е невероятно на вкус и аромат. Прието вътрешно, подобрява храносмилането, засилва метаболизма, помага при хипогликемия, има противовирусни и противогъбични свойства. Състои се от 90% сурова наситена мазнина, която е под формата на средноверижни мастни киселини. Те поддържат имунната система, тироидната жлеза, кожата и осигуряват бърза енергия. Кокосовото масло съдържа повече лауринова киселина от всяко друго растение. Притежава силни антиоксидантни и антиейджинг свойства и намалява нуждите от витамин Е.


 Кокосов орех

Кокосов орех е името на огромна палма, разпространена най-вече в крайбрежните тропически райони на Африка, Азия и Южна Америка. Има отделни мъжки и женски цветове, разположени в общо съцветие. Дървото цъфти около 13 пъти годишно и непрекъснато ражда плодове.  Наименованието „кoкo”, означаващо „маймунско лице”, му е дадено от ранните испански завоеватели. Хората използват всяка една част от това растение за различни цели: кулинарни, медицински, а също така и за декорация.

На санскритски език палмата се нарича “Kalpa Vriksha”, което означава 
„дърво, необходимо за живота”.


КАК ДА СИ НАПРАВИМ КОКОСОВО МАСЛО В КЪЩИ

Първо трябва да направим кокосово мляко. В тази публикация сме описали точни как да си го направите в къщи.


Има два начина, по които можем да си направим кокосово масло

 1. Топлинна обработка и изпаряване на водата






При първият метод оставяме кокосовото мляко за около 12 часа да престои в подходящ съд. Събираме кокосовата сметана, която се е отделила отгоре и я слагаме в тенджера или тиган. Загряваме на слаб огън и бъркаме докато се изпари водата и да остане само мазнината и протеина. След това прецеждаме готовата мазнина през тензух. Съхраняваме я в стъклен съд в хладилник. Трайността е около година. Остатъците, след прецеждането можем да използваме като тор за растенията.


2. .Отделяне на мазнината от водата чрез естествено филтриране




При вторият метод сипваме кокосовото мляко в подходящ съд или прозрачен буркан или бутилка. За по удобно можете да използвате пластмасова бутилка и после да я пробиете отдолу за да източите водата. 

Оставяме кокосовото мляко да престои 24 часа. Ако времето не е много топло, можем да го оставим отвън, но при летните горещини е добре да се прибере в хладилник. За това време протеините, кокосовата мазнина и водата ще се разделят естествено на отделни пластове. Протеините ще останат най-отгоре на повърхността, мазнината по средата, а водата най-долу. Отделете с лъжица най-горният слой, който са протеините и съберете средният слой, който е чисто кокосово масло студено обработено без топлина. По този начин маслото е запазило своите ползи за здравето, антиоксиданти и витамини.

Ако сте използвали пластмасова бутилка, можете да я пробиете отдолу и по този начин ще изтече водата.

Приберете готовото кокосово масло в хладилник. Трайността му е около един месец.




КАЧЕСТВА, ПОЛЗИ И ПРИЛОЖЕНИЕ НА КОКОСОВОТО МАСЛО

Кокосово масло за красота

Векове наред кокосовото масло е използвано освен като хранителен продукт и за разкрасяване. То може да се нанася върху кожата и косата. Маслото се абсорбира лесно и не оставя следи. Задържа влагата и омекотява косата.


Кокосово масло за кожата

За хубав тен, мека и гладка кожа, против бръчки и стареене.

Кокосовото масло предпазва кожата и косата от слънчево изгаряне. 
Подобно на зехтина и кокосовото масло е изключително подходящо през лятото, когато всички искаме хубав и равномерен тен. То задържа влагата, хидратира кожата, може да се използва като крем, който защитава от вредните слънчеви лъчи. Тенът, който ще придобиете, мажейки се с кокосово масло, ще е се запази по-дълго и ще предпази кожата ви от неприятното лющене след изгаряне. Кокосовото масло ще направи кожата ви мека, нежна и гладка. Мажете обилно цялото тяло и го оставете няколко минути, за да попие напълно.

 Кокосовото масло е превъзходен подхранващ лосион за тяло.Неговата молекулна структура го прави лесно за усвояване от кожата, като и придава мекота и гладкост. По тази причина кокосовото масло е прекрасен лек за суха, груба и набръчкана кожа. Чистото нерафинирано масло е много богато на антиоксиданти, които проникват дълбоко под основната тъкан на кожата и я предпазват от свободните радикали, които нарушават нейната еластичност. Редовното използване предпазва кожата от появяването на неприятни петънца и сенки, появяващи се от възрастта или от прекомерното излагане на слънчева светлина.

Кокосово масло можете да използвате и като подхранваш и овлажняващ лосион за след къпане. Маслата като маслиновото, маслото от жожоба и кокосовото, се задържат доста на повърхностния слой на кожата, като по този начин запазват влагата в нея.  Затова и тези масла е препоръчително да се нанасят на влажна кожа. Хора, имащи кожни проблеми, които причиняват съхнене и люспене на кожата, могат да използват чисто кокосово масло след топла вана. Цялостния масаж на тялото с кокосово масло е чудесно за кожата ви.  След това може да се потопите във ваната или да влезете под душа, след което подсушете внимателно тялото си с хавлията . Кожата ви може да остане леко мазна, но след като маслата попият ще е по-мека от всякога. Масажът с кокосово масло се препоръчва за хората с много суха кожа, а през зимата - за  хора с всякакъв тип кожа. 

Затова това масло е известно като най-доброто натурално масло за кожата. Прекрасният аромат и усещането при използването на чисто масло от кокос е незаменимо.

Можем да го използваме още като лосион против стрии, балсам за устни, 
като почистващ лосион за грим, като балсам за коса, като подхранващ антиейджинг крем за лице, като избелващо средство за зъбите, в състава на тази домашна кокосова паста за зъби предпазва зъбите от кариес.

Можете смело да намажете тялото си с кокосово масло преди излагане на слънчева светлина за дълго време, а след това може да го прибавите към гел от Алое вера и щедро да намажете цялото си тяло, и най-вече местата, излагани на слънце. 

За  напукани петички, смесете кокосово масло и вазелин и втривайте в петите преди да си легнете. Резултата ще усетите още на сутринта, но не забравяйте да повторите и следващата вечер и така до пълното оздравяване.

За  потъмнели и сухи колене и лакти изтисваме половин лимон , добавяме една чаена лъжичка кокосово масло и втриваме в тях за да се справим с проблема. Не забравяйте да го правите редовно .

 Сухите напукани устни също могат да бъдат спасени от кокосовото масло.

Съвсем малко количество върху памуче и нежни движения навън почиства грима  и подхранва кожата около окото.

Външното нанасяне на кокосово масло успокоява симптомите при поява на екзема. С него дори може да се помогне при гъбични инфекции - повече за заздравяване на наранената кожа, отколкото за отстраняване на причинителя.

Кокосовото масло помага за бърз растеж на косата

Кокосовото масло е великолепен балсам за косата преди измиване. Загрейте малко кокосово масло, разтриите го между дланите си и го втрийте в скалпа. Както беше споменато по-рано, заради малката му молекулна структура попива много добре в кожата. Преспете една нощ така, а на сутринта измийте косата. Ако правите това през деня, добре е да го оставите да действа поне час-два.Кокосовото масло помага много при цъфтяща коса, премахва пърхута,  спомага за бърз растеж.


Като лекарствено средство

Народните лечители от тихоокеанските острови използват месестата част на кокосовия орех за унищожаване на чревни паразити, запек и за изграждане на мускулната маса при слаби и изтощени индивиди, кокосовата вода – при инфекции на бъбреците и пикочния мехур, кокосовото мляко – при стомашна язва и възпалено гърло, а кокосовото масло като лек за всички заболявания.

Много народи с различни култури и религии, пръснати по земното кълбо също използват кокосовото масло при голям брой здравословни проблеми, включително абсцеси, астма, бронхит, запек, кашлица, водянка, дизентерия, треска, грип, синини, нередовна и болезнена менструация, камъни в бъбреците,  недохранване, кожни възпаления и инфекции, изгаряния, туберкулоза и тумори.


Кокосовият орех е богат на протеини и фибри. Съдържа голямо разнообразие от витамини като С, Е, К, някои витамини от групата В, фолиева киселина, както и минералите калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий и цинк. Месестата част от пресния орех съдържа приблизително 33% чисто кокосово масло, а от друга страна има много малко количество въглехидрати. Основни съставки на кокосовото масло са  лауриновата, каприловата и каприновата киселини. Със своето антимикробно, антибактериално, противогъбично и противовъзпалително действие, те имат изключително благотворен ефект върху здравето. Кокосовото масло има въглеродна верига със средна дължина. Благодарение на този факт, то значително намалява риска от атеросклероза и сърдечни заболявания. Наблюденията показват, че в Шри Ланка , където кокосовото масло е преобладаващо в диетата, само един човек на всеки 100 000 умира от сърдечно-съдово заболяване.
Кокосовото масло ускорява метаболизма, дори повече от белтъчините. Средноверижните мастни киселини подобряват метаболизма така, че човек изгаря повече калории.Те не влизат в кръвообръщението като другите мазнини, а се отлагат в черния дроб, където веднага се превръщат в енергия, също като въглехидратите.

Те се абсорбират лесно и бързо изгарят, отделяйки енергия необходима в метаболитните порцеси на изграждане, като по този начин не остават в тялото като телесни мазнини. Тялото ни ги превръща в гориво за енергия,  не ги трупа в мастната тъкан. При този процес на повишаване на метаболитната активност на организма изгарят дори и дълговерижните мастни киселини! Това е най-природосъобразният начин, по който може да се намалят килограмите и да се отслабва.

Невероятното въздействие на чистото кокосово масло е обект на много и разнообразни изследвания. Вече е доказано, че то увеличава енергията, засилва издръжливостта и спомага за постигане на по-високи спортни постижения.


Изследователката Д-р Mary Newport посочва, че неговата основна съставка е лауриновата киселина, която се съдържа в приблизително 50% от мастните киселини на кокосовото масло. В тялото на човека тя образува глицерида монолаурин. В лабораторни изследвания се доказва, че той е силен антимикробен агент, ефективен при тежки бактериални, вирусни и гъбични инфекции. Вече е доказан неговия ефект при лечение на херпес, морбили, хепатит С, SARS, AIDS и други вирусни заболявания. Разрушава бактериите, причиняващи язва, пневмония, инфекции на гърлото и отделителната система, гонорея и други заболявания. Днес медицинското съсловие е признало кокосовото масло като мощно оръжие срещу имунните заболявания. То оказва положителен ефект върху метаболизма. Помага на тялото по-ефективно да изгаря мазнините и да оползотворява храната.

В средата на миналия век, американски фермери се опитват да увеличат теглото на кравите си, като прибавят към храната им големи количества от евтиното кокосово масло. В резултат кравите не наддали на тегло, а отслабнали значително. Това доказва, че то е ефикасно и за намаляване на теглото при затлъстяване. Неговата редовна употреба значително намалява усложненията, свързани с метаболитните заболявания.

Кокосовото масло подобрява оползотворяването на кръвната захар и секрецията на инсулин при диабета, повлиява много благоприятно на функцията на тироидната жлеза.

В други изследвания се доказва, че то е много ефикасно за превенция на остеопорозата.


Проучване, проведено от американски учени показа, че една лъжичка кокосово масло помага за справяне с деменцията и Алхцаймера.
Деменцията е заболяване, което води до загуба на разсъдъка. Хората, страдащи от деменция, имат проблем освен с  паметта, но и възприятията, както и двигателната способност.
Болестта на Алцхаймер е още известна като старческа склероза се причислява към групата на дегенеративните заболявания на нервната система. Тази болест е най-честата причина за деменция. За съжаление това заболяване е с фатален края и все още учените не са открили лек за него. Все пак американските специалисти виждат лъч надежда. “Установихме, че кокосовото масло намалява риска от появата на първите симптоми на деменция”, уверява д-р Нюпорт, ръководител на проучването.

Доказано е, че за да се пребори с рака, организмът трябва да не поема въглехидратни храни. В този случай, най-добрият източник на гориво за здравите клетки е кокосовото масло. Счита се, че то е много ефикасно и в борбата с рака. То предпазва кожата от изсъхване, провисване и набръчкване. Подпомага лечението на псориазис, дерматити, екзема и други кожни заболявания. Балсамът от кокосово масло е много полезен при различни проблеми на скалпа и при косопад.

Кокосовото масло действа еднакво благотворно върху кожата, мозъка и вътрешните ни органи, защото, за да функционират правилно, всички клетки в нашия организъм имат нужда от това уникално гориво.


Здравословни ползи

Антимикробен ефект - смята се, че определени мастни киселини съдържащи се в кокосовото масло убиват бактериите Candida.

Кардиопротективен ефект - смята се, че наблюдаваното увеличаване на HDL холестерола в следствие на продължителна консумация на кокосово масло, води до косвено намаляване на LDL холестерола и така се снижава риска от инфаркт.

Предпазва срещу рак,  HIV и други инфекциозни заболявания.  Убива бактерии и паразити, като плоски червеи и чернодробен метил.  Улеснява киселинният рефлукс  и правилното движение на червата. Намалява появата на хемороиди.  Лекува и облекчава чревни проблеми.Облекчава болки в ушите.Третира симптоми, свързани с разширяването на простатата.  Укрепва черния дроб и го предпазва от дегенерация.  Намалява честотата на пристъпинаепилепсия.  Намалява възпалението на ставите и мускулите. Облекчава невропатия и диабет


До температура под 25 С кокосовото масло е в твърдо състояние.



КОКОСОВОТО МАСЛО – СУПЕР ХРАНА

"Най-здравословната мазнина на света!"

Какво прави кокосовото масло толкова здравословно?

Кокосовото масло е почти непознато в България. Не трябва да го бъркаме  с палмово масло, макар че има абсолютно същия тип кулинарни приложения. Кокосовата мазнина практически не се окислява по време на печене и пържене. Това е единствената мазнина, с която е здравословно да се пържи.

Разликата между кокосовото олио и другите масла започва от мастната молекула. Както знаем, мазнините са изградени от глицерол и мастни киселини. Има два начина за класификация на вторите. Единият вече ви е познат, става дума за сатурацията. Тя дели мастните киселини на наситени, полиненаситени и мононенаситени.

 Втората система за класификация се базира на размера на мастната молекула или по-точно дължината на въглеродните мастни опашки. По тази система мастните киселини биват разделяни на: късоверижни, средноверижни и дълговерижни мастни киселини.

 Кокосовото олио е изградено преди всичко от наситени средноверижни мастни киселини, докато кравето масло например е изградено от дълговерижни наситени мастни киселини. Изобщо повечето от мазнините в нашата диета, без значение наситени или ненаситени, растителни или животински, имат за състав дълговерижни мастни киселини. Логично е да си зададем въпроса: "Наистина ли размерът е толкова важен?"

 Отговорът е да, понеже тялото метаболизира различните мастни киселини според размера на молекулите им. Установените проблеми, които носят със себе си дълговерижните киселини като завишаване на холестерола и последиците - увеличаване риска от атеросклероза, заболявания на сърцето и др. не се отнасят са средноверижните мастни киселини. Последните се преобразуват в "добър холестерол" (HDL) вместо в "лош холестерол" (LDL).

Хранителен състав на кокосовото масло

Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 гр сурова храна:

Съдържа между 86,5 до 90 % наситени мастни киселини, 5 до 6% полиненаситени мастни киселини и 1,5 до 2% мононенаситени мастни киселини;



45% от състава се пада на лауриновата киселина, 17% на миристиновата киселина, 8% на палмитиновата, 8% на каприловата, 7% на карпоновата и 5% на стеариновата киселина;

Нерафинираното олио се топи при температура 24-25 градуса Целзий. В буркана то се разделя на два пласта, единият е бял като мас, а другият досущ като вода;

При нагряване, нерафинираното кокосово масло започва да пуши при 170 градуса Целзий, докато рафинираното при 232 градуса;

Кокосовата мазнина е една от най-стабилните мазнини, която почти не се окислява и е напълно устойчива на гранясване.

Ако си купувате готово кокосово масло, предпочитайте такова, направено във Филипините. Като най-голям износител в световен мащаб те дават "А" стандарт за качество. Избирайте нерафинираномасло, ако ще го ползвате за варене и печене на фурна и фракционирано, ако ще пържите. Избягвайте хидрогенизирани кокосови масла, заради риска от съдържащи се в тях транс мазнини.

Кокосовото масло може да се съхранява на студено място в затворен съд до две години. Смята се, че е по-устойчиво в твърда форма, т.е. съхранявано при температури под 24,5 градуса Целзий.

Идеи за използване на кокосовото масло

Кокосовото масло носи най-много ползи като заместител на наситените животински мазнини в процеси на термична кулинарна обработка. Използвайте го, когато печете, пържите и задушавате. Перфектно е за сладки, бонбони и шоколадови торти.


понеделник, 17 юни 2013 г.

КАК ДА СИ НАПРАВИМ ДОМАШНО КОКОСОВО МЛЯКО


Кокосово мляко е един невероятен еликсир, който се използва като освежаваща напитка, за направата на коктейли или за приготвяне на различни ястия. Въпреки че можете да си го купите предварително опаковано, аз ще ви обясня как да го направите в къщи. Гарантирам ви, че вкуса и свежестта му си заслужават труда.Количеството мляко, което можете да получите от един зрял кокосов орех ще зависи от това колко концентрирана искате да бъде течността и колко вода му ще добавите. Средно можете да получите около един литър мляко.



Ще имате нужда от:

1 зрял кокосов орех
1 литър вода
   блендер
   тензух или торбичка за изцеждане

 Начин на приготвяне:
1. Отворете кокосовият орех и източете течността, която се намира в него

2. Сложете кокосовият орех в една голяма кърпа и го ударете в нещо твърдо. Това е най-лесният начин, по който можете да счупите кокосовият орех. 

3. Извадете, бялата ядка и я нарежете на дребни парченца.

4. Сложете в блендера нарязаните на малки парченца с 2 чаши вода и разбийте;

5. След това добавете още 1 чаша вода и продължете още няколко минути;

6. Получената гъста кокосова маса се прецежда през тензух или торбичка за ядково мляко;

7. Получените стърготини ги пуснете още веднъж в блендера с малко вода и ги разбийте втори път. Изцедете ги отново. Ще излезе още малко мляко.

8. Млякото получено по този начин сложете в стъклен буркан и може да съхранявате в хладилник;

9. Кокосовото мляко може да се запази само около 1-2 часа, след това ще забележите, че отгоре се  е образувал
дебел слой кокосовата сметана.
Ако искате да си я запазите внимателно я отделете с лъжица я съхранявайте в стъклено бурканче за следваща употреба. Ако не я използвате до няколко дни е препоръчително да я замразите във формички за лед и по този начин ще имате под ръка еднакви дози. Ако искате да я превърнете отново в мляко, просто я разбийте с вода.

10. От един зрял кокосов орех се получава около един литър мляко, добре е да се пие докато е още прясно. Както всеки натурален продукт има малка трайност, за това ако не го използвате веднага, можете да го замразите  в малки пласмасови чашки за кафе и след това да го използвате за направата на плодови шейкове и други храни по ваш избор.

11. Кокосовите стърготини, които ще получите при изцеждането на кокосовото мляко можете да използвате за направата на различни сладкиши, бонбони и други храни. Но трябва да знаете, че те също са с малка трайност и за това е добре да ги замразите или да ги изсушите. 





ЗАЩО ДА ПРЕДПОЧЕТЕМ КОКОСОВОТО МЛЯКО ПРЕД МЛЕКАТА ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД?



Кокосовото мляко съдържа много минерали – манган, желязо, магнезий, фосфор, калий и селен. Само в 240 мл от него се съдържат (58 мг калций, 48 мг фосфор, 60 мг магнезий и 600 мг калий) и само 48 калории. То също така е извор на куп витамини – витамин В6, С, тиамин, фолиевата киселина и рибофламин. Освен всичко това в тази порция кокосово мляко се крие и още едно полезно богатство – 3 грама фибри, които са безценни за храносмилателната система и подобряват работата на сърцето. 

Най-ценната съставка на кокосовото мляко е монолаурина. Това е ненаситената мастна киселина, която разрушава множество бактерии, гъбички и вируси, например тези на грипа, херпеса, дребната шарка и рубеолата. Освен кокоса, единственият й друг източник е майчиното мляко. Затова само една чаша от напитката дневно е достатъчна, за да се предпазим от различни заболявания. Кокосовото мляко съдържа много повече мазнини от кравето – между 17% и 22%. Въпреки това от него не се напълнява, дори точно обратното, тъй като не съдържа и грам холестерол, има по-малко калории от портокаловия сок. То стимулира метаболизма и функцията на щитовидната жлеза. Затова няма да сбъркате, ако го включите в диетичното си меню.


При редовна консумация млякото от кокос е особено полезно за борбата с високото кръвно налягане. То намалява значително систоличното напрежение и благодарение на електролитите, които съдържа, може да държи кръвното под контрол, както и правилното функциониране на жлезите. Основен причинител на високото кръвно е солния дисбаланс в организма, а кокосовата вода със своите минерали помага за регулацията му.

Друг огромен плюс на кокосовата вода:


Тя е най добрият естествен изотоник, познат на човека. Електролитите в нея са отговорни за модулиране на обмяната на течности между отделните части на организма и стимулацията на мускулите. Тя поддържа тялото хидратирано и оксидирано, тъй като светкавично доставя кислород и хранителни вещества към клетките. Особено се препоръчва след тренировка и тежки физически натоварвания, когато нивата на тези вещества в тялото имат нужда от презареждане.


Имунната ви защита ще се подобри значително благодарение на кокосовото мляко, защото то е мощен антиоксидант и помага на организма в борбата му с вирусите. Контролира диабета, лекува бъбречни проблеми, дори го спрягат като силен противник на рака.

Според специалисти, кокосовото мляко може да бъде пълноценен заместител на изкуственото мляко за бебета, защото точно като майчината кърма, съдържа лауринова киселина. Тъй като е натурално стерилно и силно наподобява човешката кръвна плазма по съдържание, може да се ползва и като неин заместител в екстремни ситуации.

Традиционните групи от населението, които консумират храна с високо съдържание на чисто кокосово масло рядко показват проблеми като напълняване, както и много хронични заболявания, които са често срещани в западните култури.


Мазнините от кокосовото мляко се разграждат по различен начин в сравнение с другите мазнини, като вместо да се съхраняват, те се разграждат в незабавна енергия.

Кокосовата диета може да помогне за преодоляване, или облекчаване на специфични здравни проблеми, които могат да бъдат свързани с дисфункция на щитовидната жлеза, нарушения в храносмилането, чернодробна токсичност и дисбаланс на кръвната захар. тези дисбаланси може да бъдат скрит фактор, който участва в неспособността на много хора на диета да отслабнат.


Можем да използваме кокосовото мляко като напитка или за приготвянето на различни десерти – кремове, сладкиши, сладолед, мляко с ориз. 




сряда, 12 юни 2013 г.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН – ВЪЛШЕБНАТА БИЛКА, КОЯТО ЛЕКУВА 99 БОЛЕСТИ


Жълтият кантарион безспорно е една вълшебна билка, която е с доказани лечебни качества. Най - подходящото време за нейното събиране е точно сега - до края на месец Юни, дните около Еньов ден. 

КАК ДА СИ НАПРАВИН МАСЛЕН ИЗВЛЕК ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН

ЖЪЛТ КАНТАРИОН И ЗЕХТИН

Продукти:

Жълт кантарион, добре разцъфтял.

Зехтин спрямо количеството на кантариона.

Приготовление:

Откъсват се цветчетата на кантариона и се поставят в буркан, добре натиснати. Отгоре се заливат плътно със зехтин. Бурканът се захлупва с надупчена капачка, за да диша, или с надупчена оризова хартия, и се оставя за около 40 дена на слънце, докато тинктурата не стане буквално кървавочервена на цвят. След това се прибира и се съхранява в хладилник.

                   
В хладилника спокойно трае цяла година. Отгоре му се образува капаче от мухъл, което лесно се премахва, докато се стигне до кървавочервената лечебна субстанция.


Помага в следните случаи:

- има впечатляващо противовъзпалително действие
- помага срещу червен вятър,срещу сериозно изгаряне
- срещу упорити рани
- срещи херпес
- ухапвания от насекоми
- дори ако намажете бузата си там, където ви боли зъб, болката ви стремглаво намалява - алергии на кожата
- спортни травми
- масленият извлек от жълт кантарион и компресите с него действат охлаждащо и облекчават кръвоизливи, навяхвания, изкълчвания.
- Против колит. Пие се по 1 с.л. 3 пъти дневно, 20 минути преди хранене.
- Като леко разхлабително действие
­- Под формата на капки при инфекции и болки в ушите илишум в ухото.
- Външно жълтият кантарион помага за лечение на рани, наранявания, охлузвания. Той има силно противомикробно и регенериращо действие и помага за бързото заздравяване на външните наранявания.
Това масло успокоява различни вътрешни и външни болестни възпаления у човека и животните, изцерява опасни рани (язви), успокоява болките при изгаряне, попарване, лекува бърже ужилване, порязване, ревматизъм, даже премахва и колики






ЧАЙ ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 
Как се приготвя?

Жълт кантарион като чай: 1 супена лъжица от билката се запарва в 200-300 мл вряла вода. Престоява 10 минути. Прецежда се и се пие.
Не консумирайте жълтия кантарион, ако е киснал по-дълго време от посоченото. Повечето билки стават вредни, ако са престояли във водата. Винаги спазвайте указанията за приготвяне на всеки тип билка.

СЛУЧАИ ПРИ КОИТО ПАМАГА ЧАЯТ ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН

- Основната съставка на жълтия кантарион е  хиперицин.  Хиперицинът има успокояващо действие и благодарение на него билката се бори успешно с леки видове депресии и психични неразположения. Редовната консумация на жълт кантарион подобрява цялостно кондицията и настроението на човек, справя се с постоянната потиснатост, която много хора изпитват. Отразява се добре на хора с прекалено напрегнат начин на живот, които често се изнервят и стресират.
                                                
- Жълтият кантарион помага при язвена болест и гастрит, болест на дванайсетопръстника. Всички стомашни неразположения и болести се повлияват добре от действието на жълтия кантарион, защото той успокоява симптомите и лекува рани и възпаления.
- Чай от жълт кантарион помага при киселини, газове, гадене, колики, лошо храносмилане, диария.
                                                   
- Жълтият кантарион често се препоръчва при сърдечни проблеми, особено при високо кръвно налягане. Редовната консумация на билката подобрява състоянието на сърдечния мускул.
                                                                       
- Началните симптоми на настинка и грип - болки в гърлото и хрема също се повлияват много добре от жълт кантарион и навременната му консумация помага да се преодолеят тези неразположения.

Направете си това чудотворно лечебно средство жълтият кантарион цъфти точно сега!

В кои случаи да избягваме жълтия кантарион?

Жълтият кантарион намалява действието на някои медикаменти и засилва действието на други, затова съчетаването му с лекарства, трябва да бъде консултирано с лекар! При прием на противозачатъчни, жената трябва да е особено внимателна, защото жълтият кантарион намалява действието им и може да настъпи бременност. Жълтият кантарион не се препоръчва и на хора с повишена фоточувствителност.

Съчетаването на жълт кантарион с медикаменти против депресия може да засили действието им. Хора с ниско кръвно трябва да са много внимателни с консумацията на тази билка, защото може да бъде противопоказна за тях.


ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЖЪЛТИЯТ КАНТАРИОН

Нашите предци наричали Жълтия кантарион „средство против 99 болести” Приписвали на червения му сок много магически свойства, наричали разтвори и екстракти от Жълт кантарион „червено масло”, „младежка кръв” или «кръвен еликсир”. Причина за такива гръмки названия е не само цветът на маслото, но и фармакокинетичните качества на растението, многодействено при различни болести на сърдечно-съдовата система. Растението започва да цъфти на 24 юни, денят на Св. Йоан и жълтите му слънчеви цветове радват окото почти до средата на септември. Ако решите сами да събирате билката трябва да знаете, че това се прави в началото на цъфтежния и период и по възможност, когато луната изгрява. Тогава всъщност растението съдържа, което е научно доказано, най-голямо количество хиперицин, на който се дължи лечебното му действие.

Събраният кантарион предвиден за сушене, се събира на малки китки, които се окачват в сенчесто, проветриво помещение, обърнати с цвета надолу. Температурата трябва да е под 30 градуса. Цветчетата се пазят от нахлуване на светлина, за да не получат никакви изменения в състава на веществата. След около 1 седмица цветчетата и листата са годни за по нататъшна обработка. В жълтия кантарион се съдържат много вещества, които въздействат на мозъчната обмяна на веществата, поради което могат да доведат до дългосрочно подобряване на настроението и общата душевна кондиция. Хиперицин Хиперицинът е най-важната съставка на растението. Той има положително влияние върху мозъка следователно и върху психиката. Хиперицинът оказва влияние върху мозъчната обмяна и играе важна роля при пренасянето на нервните импулси. Изсушеният кантарион съдържа 0,1 - 1,5% хиперицин, а цветовете 0,2-0,3%. Главно за хиперицина е, че е в състояние да управлява невротрансмитерите в мозъка. Разграждането на медиаторите, като напр. доптамин, норадреналин, или серотонин се регулира именно от него. Когато тази система е в равновесие ние се чувстваме добре. Флавоноиди В жълтия кантарион се съдържа цяла редица от специални флавони. В листата например се съдържат двата флавона - кверцитрин и квертецин, които имат несравнимо влияние върху нивото на хормоните, като регулират разграждането на т. нар. хормон на щастието - серотонина. Именно серотонина е този, който ни осигурява удовлетворението и доброто настроение, улеснява заспиването. Хиперфорин Към основните лечебни съставки на жълтия кантарион спада и хиперфоринът. Той притежава бактерицидни свойства, действа дезинфекциращо, и поради това благоприятства заздравяването на рани. Той обаче е много нетраен и под въздействието на топлината и светлината бързо се разгражда. По тази причина наличието му може да се открие само в пресните растения и прясно получения маслен извлек от кантарион.

Етерични масла Чудодейната билка съдържа в своите цветове, стебло и листа висок процент етерични масла.

Нанесени външно, те действат упояващо, охлаждащо и болкоуспокояващо. Жълтият кантарион е особено подходящ за лечение на спортни травми и наранявания, като кръвоизливи, изкълчвания, натъртвания, разтягане на сухожилията и навяхвания.

 Дъбилните вещества Жълтият кантарион е известен с високото си съдържание на дъбилни вещества. Едно от тях е хиперфоринът.
Дъбилните вещества имат много медицински свойства, те например повишават кръвоснабдяването на сърдечния мускул и го подсилват. Редовното взимане на препарати от жълт кантарион помага при сърдечна слабост. Дъбилните вещества имат положителен ефект и при стомашно-чревни неразположения. Те действат заедно с противовъзпалителните аментофлавони в стомаха и червата и затова жълтият кантарион е надеждно средство против инфекции като диспепсията в кърмаческа възраст.
Специфичните активни съставки на жълтия кантарион са изследвани научно заради техните лечебни качества. Но още народната медицина е доказала, че билката помага при следните заболявания:

 - депресии - жълтият кантарион въздейства позитивно върху мозъчната обмяна и стимулира производството на повишаващи настроението хормони.
- психосоматични заболявания
- жълтият кантарион успокоява нервите и отпуска, чрез което могат да бъдат отработени страховете, които често са дълбоката причина за психосоматични оплаквания
- рани и изгаряния
 - билката има антисептични, а така също и бактерицидни свойства, което я прави подходяща за по-бързо лечение на отворени рани.
 - вътрешни инфекции
 - жълтият кантарион проявява в организма своите противовъзпалителни свойства, които ускоряват лечението на вътрешни инфекции. Облекчава менструалните болки. Помага при жеснски проблеми, главоболие, нощно напикаване, нарушения на съня, при заболявания свързани с климактериума.
- сърдечна слабост
 - благодарение на дъбилните вещества, които съдържа, жълтият кантарион подсилва сърдечния мускул и е много ефикасен при терапия на физиологично обусловена сърдечна слабост.
- предотвратяване на ракови заболявания
- високото съдържания на флавони възпрепятства окислителните процеси и го прави незаменим в борбата срещу рака. При това той обезврежда онези агресивни молекули в кръвта, които иначе разрушават клетките. Билката действа профилактично срещу хормонално обусловените ракови заболявания, като напр. рака на гърдата.

В зависимост от вида заболяване жълтият кантарион може да се приема вътрешно като чай, прах или тинктура, или външно да се нанася под формата на маслен извлек.

 - чай - вътрешната употреба на жълтия кантарион като чай е най-простата форма за използване на неговите активни вещества. За това е необходима изсушената билка, набрана по възможност в началото на цъфтежния период.

По правило 6 ч.л. билка се накисват в 1/2 л. вряща вода. Оставят се да престоят най-малко 5 мин. Съдът трябва да е захлупен за да не отлетят етеричните масла.

 - прах - стритата на прах сушена билка притежава свръхвисока концентрация на кверцетин и е едно бързодействащо средство против психични оплаквания. Прахът се препоръчва за рязко покачване на настроението и е смятан за много ценна профилактика срещу рака, тъй като за разлика от чая и маслото, той съдържа много флавони.

- тинктура - тинктурата представлява алкохолен извлек от определени части на растението. По този начин целебните свойства на жълтия кантарион се усилват и едновременно с това запазват. Приет вътрeшно, алкохолът изпълнява функцията на носеща субстанция. Активните вещества, разтворени в него, попадат чрез лигавиците в кръвта веднага след изпиването. Това повишава действието на концентрирания извлек. Вътрешните инфекции, като напр. някои бронхити се лекуват с тинктури, тъй като техният потенциал на действие е много по-висок, отколкото, примерно, на един чай. Тинктурите са препоръчителни и при нарушения на храносмилателния тракт. Те се оказват много надеждни в борбата с тениите и глистите в червата. За лечение на вътрeшни инфекции се вземат дневно 2-3 пъти към основното ядене 8-10 капки от неразредената тинктура. Можете да използвате този метод най-малко две, но не повече от 4 седмици.

 - маслен извлек - Маслото можете да си го приготвите и в домашни условия.

Червеното масло се произвежда като в продължение на три седмици от съцветията на свеж Жълт кантарион. Отлежават в студено пресовано растително масло – зехтин, соево, ленено. Кръвното масло е класика на еликсирите „кифи” - многофункционални препарати еднакво ефективни и за вътрешно, и за външно приложение, прославили се с високия си процент и балансирана комбинация на най-ценните биологични активни вещества – флавоноиди, Р-витамини, дъбилни вещества от пирокатехиновата група, фито-антибиотици, холини, каротини, витамините С, РР, сапонини, антоциани и етерични масла 3%, а също и най-ценните мастни киселини от растителни масла. Фармакологични и терапевтични свойства на маслото от Жълт кантарион: Наситеност с флавоноиди от Р-витаминовата група – никотинова киселина, хесперидин, халкон, катехини, ескулин, рутин са основополагащи за антиоксидантната, съдоукрепващата и метаболитната активност на червеното масло. То способства за нормализацията на въглеводордния и мастния обмен.
 – в народната медицина са го използвали при леки форми на диабет за понижаване на нивото на захарта в кръвта, при холецисто-панкреатит и хепатит. Р-витамините на Жълтия кантарион са хиполипидемично активни: те понижават общото ниво на холестерина, липопротеините с ниска плътност и особено – триглицидите. Ниациновата група от компоненти способства репаративната регенерация и зарастването на тъканите при вялотекущи рани и язви. Балансът на групата на флавоноидите е причината за известността на маслото от Жълт кантарион като природен лекар при кръвоизливи, диатеза, алергични дерматити, идеосинкразии, а също така при настинка, морбили и скарлатина. Провитамините от група В, съдържащи се в Жълтия кантарион, са най-ценните вещества за биосинтеза на ацетилхолин — един от основните медиатори на нервната възбудимост. Холинът, при това, влиза в състава на лецитина — най-ценния клетъчен фосфолипид, и е липотропно вещество, което предотвратява затлъстяването и развитието на атеросклероза. В допълнение, в миналото с масло от Жълт кантарион са лекували алкохолизъм и заслъстяване. Високият процент гликозиди-антоциани, съдържащи се в маслото от Жълт кантарион, благодарение на своята способност значително да понижават агрегацията и адхезията на тромбоцитите, предпазват от нарушения на микроциркулацията, развитието на тромбози на кръвоносната система. Катехините и танините благодарение на повишаването на еластичността и укрепването на стените на капилярите, правят кръвното масло ефективно средство против куперза и разширени вени. В същото време те способстват усвояването от организма на аскорбиновата киселина и синтеза на витамин D, като при това оказват противовъзпалително и противооточно действие. А мощната фармакологична група каротини и цитокини осигуряват на Жълтия кантарион имуностимулиращо и регенериращо въздействие. Маслото от Жълт кантарион се цени и заради своята антибактерилна формула хиперфорин, благодарение на който това масло на практика се използва за лечение на настинка – за поставяне на капки в носа, за премахване на възпалителни реакции – чрез маслени компреси и при лечението на дерматологична патология. Най-известният и разпространен компонент на маслото от Жълт кантарион, към ден днешен е флавоноидът хиперицин – основното действащо вещество на препарата „Ремотив”. Хиперицинът, освен високата антибактериална и противовирусна активност е и силен природен антидепресант.
Червеното масло притежава спазмолитично, успокояващо, антисептично и противовъзпалително действие. То отпуска гладката мускулатура на жлъчните протоци, кръвоносните съдове, червата и пикочопроводите, което облекчава отделянето на жлъч, ликвидира застойните процеси в жлъчката, възстановява перисталтиката на червата, повишава диурезата.
 Вътрешното приложение на маслото от Жълт кантарион способства укрепването на стените на капилярите, подобрение на венозното кръвообращение и кръвоснабдяването на някои вътрешни органи. Съдоукрепващите качества на Жълтия кантарион помагат при кръвоизливи, тромбози, атеросклероза. Още предците ни са използвали Жълтия кантарион при гастрити с понижена киселинност, язвена болест на стомаха, заболявания на черния дроб, колити. Той усилва секреторната активност на органите на храносмилането, като отстранява застойни процеси, метеоризъм и миризма от устата.Изследванията показват, че жълтият кантарион действа точно толкова добре, колкото синтетичните психофармацефтични препарати, без обаче да има техните странични ефекти при продължително приемане.Маслото от Жълт кантарион е невероятно ценна хранително диетична добавка в менюто, например за обогатяване на сосове за различни ястия, която стимулирайки обмяната на веществата способства свалянето на килограми.

Червеното масло широко се прилага в техниките на невро-седативния масаж, тъй като неговата спазмолитична и антистресова формула премахва симптоматиката на нервни разстройства, купира пристъпите на мигрена и главоболие.

 Сместа от масло от Жълт кантарион с мед (в пропорция 1:3) се прилага при предменструален синдром за премахване на болки, спазми, слабост и хипотония – по една чаена лъжичка два пъти дневно, след това се пие горещ чай.

 Компресите с червено масло имат обезболяващо, разнасящо, противовъзпалително и регенериращо действие, поради което ги прилагат при мастити, мастопатии, нацепени зърна при кърмачки.

Маслото от Жълт кантарион има пагубно въздействие на патогенните микроорганизми, устойчиви на действието на антибиотици. Но истински ненадминати по своята ефективност са качествата на Жълтия кантарион против травми и изгаряния, при ревматични заболявания и подагра както и регенериращата му способност.

Червеното масло е ефективно също при травми, рани, синини, загнояване, продължително незарастващи рани и херпес.

Необходимо е човек да бъде внимателен при използването на червеното масло в периоди на активно слънце, защото то повишава коефициента на проницаемост на клетките на кожата за ултравиолета.

 Независимо че Жълтият кантарион стимулира синтеза на меланин, способствайки образуването на интензивен загар, той прави кожата по-чувствителна към агресивните форми на слънчевите лъчи и може да провокира изгаряне.

 Жълтият кантарион е винаги радостен, весел и оптимистичен. А освен това споделя тези свои качества с целия заобикалящ го свят, заразявайки всички наоколо с оптимизъм и лекота. И наистина, защо да тъгуваме, ако можем да живеем и да се радваме?




събота, 8 юни 2013 г.

Как да си направим соево мляко - рецепта


Соево мляко е много хранително. То съдържа еднакво с кравето мляко количество на притеини – около 3.5%, също 2% мазнини, 2.9% въглехидрати.Tо е идеален източник на висококачествени растителни протеини, изофлавони, витамин Е и витамини от В-групата, лецитин, ненаситени мазнини. То не съдържа хормони и намалява холестерола. В соевото мляко няма млечна захар (лактоза) и от тази гледна точка е много добър избор за хората с непоносимост към лактоза. В него се съдържат пребиотичните захари стахиоза и рафиноза. Тези захари засилват имунитета и спомагат за отделянето на токсичните вещества от организма. Всички тези качества правят соевото мляко много подходящо и при лечение на диабет, защото то има способността да контролира нивата на кръвната захар, като само трябва да се внимава дадена марка соево мляко да не съдържа добавени количества захар. В Китай соево мляко се продава навсякъде, особено по магазинчетата за тестени закуски, както и на специални места, известни с качеството си. То се предлага студено или топло. Много китайци си го приготвят сами вкъщи с помощта на подръчни средства или със специални машини.

В магазините в Китай и в чужбина могат да се срещната различни разфасовки на соево мляко. То се предлага чисто, ароматизирано с различен вкус или с добавки на допълнително калций и витамини. Соевото мляко има изключително благотворно влияние върху организма на жените на средна възраст.
Растителните млека са алтернатива на натуралните животински. Техни по-съществени предимства са по-високото белтъчно и по-ниското съдържание на мазнини, отсъствието на лактоза и холестерол, както и по-малката калоричност в сравнение с кравето мляко например. При това в растителните млека съдържанието на вредните наситени мазнини е много по-ниско в сравнение с животинското мляко и те са много по-богати на полезни ненаситени мазнини. Освен това соевото мляко се използва още за направата на тофу. Тофуто е един от най-универсалните и икономични белтъчни продукти. Той е ниско калоричен и с ниско съдържание на мазнини и не съдържа холестирол. Може да бъде меко и твърдо. Почти няма собствен аромат, но като гъба поема ароматите на останалите продукти и много добре се съчетава с тях.

Тофуто е пълноценен растителен белтък, който много лесно се усвоява от човешкия организъм. Как да си направим тофу в домашни условия ще ви покажем в следващата статия.


СОЕВО МЛЯКО

Необходими продукти:

600 гр. суха и зряла соя
вода


Накисваме соята във вода за олоко 12 часа.


Необходими инструменти;

Метална или пласмасова цедка

парче тензух за изцеждане
голяма купа
тенджера
кана


Начина по, който се приготвя соевото мляко е показан на това видео: